George Clooney Oyuncu Olmasaydı?

George Clooney adı günümüzde bir oyuncudan çok daha fazlası. Bunu sevenleri değil, yaptıkları söylüyor…Aktör, yönetmen, yapımcı, hikaye yazarı ve aktivist..Başarıları geçtiğimiz yıllarda Golden Globe ve Oscar ödülleri ile de tescillenmiş durumda.

facd2868dc48565e78551f83c57f6f60

54 yaşındaki oyuncunun, sektörde adından bahsettirdiği iş 1994 yapımı tv dizisi Acil Servis ( E.R) Ardından Batman, kendisine Oscar kazandıran filmi Syriana ve sinema dünyasının en başarılı seri filmleri olarak gösterilen Ocean’s serisi oyuncunun parlamasına yardım eden roller…Fakat George Clooney adını bütün bunlardan ayıran ve günümüzdeki marka değerine ulaştıran en önemli faktör oyuncunun kendisi için yarattığı şanslar, fırsatlarını doğru kullanması ve kişilik özellikleri ile hep ilgiyi üstünde toplamayı başarabilmesi. George Clooney oyuncu olmasaydı, hiç kuşkusuz ki çok iyi bir şirket yöneticisi olurdu. George Clooney’nin bizlere verdiği ayna yansıması… İşte beni bu tespite götüren ve her yöneticinin George Clooney’den ilham alarak uygulayabilceği/uygulaması gereken yanlar…

1) 1997 yapımlı Batman ve Robin filmi George Clooney’nin kariyerinde başarısızlık olarak lanse ediliyor. Hatta izleyici yorumları Clooney’nin gelmiş geçmiş en kötü Batman olduğu yönünde oy çokluğu elde etmiş durumda. Bu eleştirilere maruz kalan George Clooney ise samimiyet ve espri dolu açıklamasını, akıl dolu sözlerle birleştiriyor.

Aktör 2011 yılında verdiği demeçte gelen yorumlardan dolayı üzüntü içinde olduğunu ve dönemin beğenilen Batman Tv Starından özür dilediğini belirtiyor.

“The actor further commented on Batman & Robin, indicating that when he met Batman TV star Adam West, Clooney apologized for ruining Batman – as well as those nipples on the Batsuit” (1)

İş hayatları boyunca çalışanlarından, iş ortaklarından ve sektörün ileri gelenlerden eleştiri alabilecek her yönetici, bu eleştirileri önce samimiyetle kabul etmeli. Hatalar, yanlış tercihler ve olumsuz sonuçlar gerçek yaşamın bir parçası. Daha ileriye gitmek içinse bu hataları basamak olarak görmek ve eleştiri yapanlara bu şekilde yansıtmaksa sizi eleştiri tarafları gözünde yanlış tercih yapmış kişiden çıkarıp, bunu olgunlukla kabul eden biri haline getirirken,sizler de onları kendi bakış açınız içine çekmiş olacaksınız. İşte bu anlamda Clooney’nin attığı en önemli adım, kendisini acımasızca eleştirilenlere verdiği cevapta saklı.

“I never thought Batman&Robin (1997) was going to be a great film. I thought it was a great opportunity for me. And suddenly we’re filming. The script isn’t together. I’m just miserable in the suit, trying to make scenes work. That’s not the way to make a movie. The thing is, it took Batman & Robin to get to the point where I am now.” (2)

2) George Clooney network’e çok önem veren bir zihniyete sahip. Ödül törenlerini ise genç ve yeni oyuncularla tanışmak için bir fırsat olarak gördüğü ortada. İşte 2012 Golden Globe töreninde ilk kez tanıştığı Michael Fassbender ile kurduğu bu yakın ilişki, sahnede ince bir espri yapması ile gözler önüne seriliyor.

3) George Clooney iltifat kabul etmek kadar, iltifat etme konusunda da çok cömert. Nasıl ve hangi pozisyonda yönetici olursanız olun, çalışanları motive etmenin yolunun emeği taktir etme olduğunu lütfen göz önünde bulundurun. Başarı insanı motive edicek en önemli unsurlardan biridir. Yakın arkadaşı Brad Pitt’in kariyeri dışı çalışmalarını övmekse onun ödül konuşmasının en sıcak anlarından biri

2 ve 3 numaralı maddeleri bu videodan izleyebilirsiniz 🙂

4) George Clooney elde ettiği başarılarla egosunu yükseltmemiş ve vicdanını her daim korumuş bir isim. Ne kadar başarılı olursanız olun, egonuzu vicdan ve minnet duygularınızın önüne geçirmeyin.

indir

“George Clooney, an actor and film producer, and John Prendergast are the founders of the Satellite Sentinel Project” (3)

5) Her insan gibi onun da zor zamanları oldu. Bunu samimiyetle paylaşmanın yanı sıra, kariyerini engellemesine izin verecek zayıflıkta bulunmadı ve bu açıklamasından kısa süre sonra başladığı Argo filmi çalışmalarıyla Oscar 2013’te En İyi Film Ödülü’nü filmin yönetmeni Ben Affleck ve diğer yapımcı ortağı ile paylaştı.

“‘I drink at times too much,’ he acknowledges. ‘I do enjoy drinking, and there have been times in my life when it’s crossed the line from being fun to having to drink late at night for absolutely no reason. So what I do is, I stop.’
He admits he’s sampled cocaine. ‘I didn’t have an issue with it. I’m not a big druggie, not at all. Blow is absolutely a nonstarter,’ he adds. (4)

Hayat istediğiniz gibi gitmese de ayağa kalkmayı bilin, umutsuzluk sizi sadece olduğunuz yerde daha uzun süre tutar. Kalkın ve yeniden başlayın !

Sevilse de sevilmese de hayatının herhangi bir alanında kariyerinde başarı isteyen herkes George Clooney’nin uyguladığı bu altın kuralları yanında taşımalı. George Clooney iyi ki oyuncu olmuş ve bizlere bu çıkarımları yapacak getiriler bırakmış…

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Yazı içinde kullanılan bilgilerin referansları :

(1) http://screenrant.com/batman-robin-movie-george-clooney-apology/

(2) http://www.imdb.com/name/nm0000123/bio?ref_=nm_dyk_qt_sm#quotes

(3) http://www.nytimes.com/2015/02/26/opinion/george-clooney-on-sudans-rape-of-darfur.html?_r=0

(4) http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2102264/George-Clooney-Im-lonely-I-sleep-I-used-cocaine-I-hated-it.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s