Eğitildik ! Geliştik !

Kişisel-gelişim adı altında sunulan eğitimler ve yayımlar bazı kitleler tarafından göz ardı edilen ve de hatta gereksiz olarak nitelendirilen ögeler. İnsanın içinde var olan ego “bilmediğini keşfetme ve öğrenme” olayının bir başkasının yardımı ile olacağını öğrendiğinde şaha kalkıyor. Bu tarz olguların kitaplar ve eğitimler tarafından öğrenilmeyecek olmasını dile getirenlerin içinde de aynı egonun sesini duymak mümkün. Bu yaz ayında egomu susturdum ve yakın bir arkadaşımın tavsiyesi ile “Satış & Pazarlama Uzmanlığı” olarak verilen 4 haftalık bir eğitime katıldım 🙂 Bu ve buna benzer kişisel hayatımdan olan yazılar da bu blogta yerini ilgili kategori altında alacaktır 🙂

Eğitim Global Kariyer Merkezi tarafından İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan binada verildi. Referansları içinde Schneider Elektrik, Danone, Bayer ve Vestel gibi kurumsal firmaları barındıran merkezin Ankara’da da ofisi bulunmakta. Merkez , mesleki eğitimlerin yanı sıra bilişim eğitimleri , kurumsal eğitimler ve bireysel gelişim eğitimleri de sunmakta.

Mesleki eğitimler içinde aldığım Satış&Pazarlama Uzmanlığı sertifakalı eğitimi, Novo Danışmanlık kurucusu Sayın Murat Odacı tarafından verildi. Profesyonel iş yaşantısına Vestel Dış Ticaret A.Ş. de başlamış, daha sonra sırası ile Roche Diagnostics, Arkas Holding Bosphorus Gemi Acentalığı A.Ş.  firmalarında satış, operasyon ve danışmanlık alanlarında farklı pozisyonlarda görev almış olan Odacı, Ticaret Odaları’na danışmanlık vermiş ve 2010 yılından itibaren Ekonomi Bakanlığı’ nda eğitmen ve danışman olarak görev almaktadır.

11913027_10153255796784081_473612866_n

Bizler Murat Bey’in akıcı ve örneklerle akılda yer eden eğitiminden 4 haftada neler öğrendik? Hiç kuşkusuz ki eğitimi alan 10 kişi olarak bu 4 hafta sonunda satış ve pazarlama konusunda uzman olmadık. Fakat satış & pazarlama teknikleri, farklı sektörlerde ne tip müşterilerle karşı karşıya kalabilceğimizi ve en önemlisi de bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen kişilerin kendilerine hangi doğru soruları sorup; ardından nasıl doğru cevaplara gidebilceğini kavradık. Monolog konuşmanın getirdiği sıradanlığı, birebir diyalogla aştığımız, eğitim arasında yarattığımız keyifli sohbetlerle çok verimli bir 4 hafta geçirdim. Network olaraksa farklı sektörlerden değerli isimlerle bir arada olma ve tecrübelerinden yararlanma fırsatı yakaladım.

Sizler de bireysel ya da kurumsal olarak bu tarz eğitimlere sıcak bakıp, vizyonunuzu geliştirmek istiyorsanız aşağıda vermiş olduğum linklere göz atabilirsiniz.
http://www.novodanismanlik.com/hakkimizda.aspx
http://www.globalkariyer.com.tr/default.aspx

 

Kariyer sürecinizde sadece istemek yeterli değil, istediğinizi somut olarak göstermek için teorikte & pratikte atılması gereken adımlar mevcut. Bu amaçla gitmiş olduğum program sürecim iki haftalık “Stresle Baş Etme” ve “Beden Dili & Etkili İletişim” eğitimleriyle devam edecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s