“Antibiyotik”…Dost?…Düşman?…

Antibiyotik kavramı Dünya Bilim tarihine 1943 yılında penisilinin geliştirilmesi ile çıktı. Bu dönemden itibaren bakteri denilen,  canlılar hayatının en kökenli grubu ve onun evrim süreci ile insanoğlu arasında büyük bir savaş başladı. Savaş belli dönemlerde ve düzenli bir pattern halinde zaman zaman bakterilerin lehine gelişti, zaman zaman biz insanların…Peki bu savaşın sonu ne olacak? 1943 yılında başlayan bu mücadele 2000’lerde nereye geldi? Bilim adamlarının, ilaç firmalarının ve medikal çalışanların üzerinde yıllardır düşündükleri bu kavram bu yıl Ted Talks’a da konu oldu…

Bu konuşmanın hayatım boyunca izlediğim en pesimist ve korkutucu konuşma olduğunu itiraf etmeliyim. Konuşmacı çok doğru noktalara ve biyolojik açıklamalara parmak basmış olsa da, durumun çözümleri konusunda elle tutulur, uygulanabilir ve günümüzde var olan çalışmaları açıklar nitelikte bir sonuca gitmemiş.

Oysa ki İsveç’de çok uzun zamandır virüs tedavisi olarak bilinen “phage-treatment” prosedürleri uygulanmakta ve enfeksiyon hastalıklarının çözümü aranmakta.

İnsanoğlunun hiç kuşkusuz ki bu durum için tedbirler alması lazım. Fakat var olan ve üzerine çalışılan tedbirlerin bütün dünyada uygulanabilmesi için çalışmaktan ziyade, korku ve karartıcı bir hava yaratmak; durumu uygulanabilirliği çok düşük olan çözümlerle yenmeye çalışmak zaman kaybından başka bir şey değildir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s