Ufak Dokunuşlarla Kendinize Gelebilirsiniz

Yazıya başlamadan önce ufak bir itiraf gelsin. Resmen yazıma başlık bulamadım.

“Şunu yapabileceğiniz 10 etkili madde”, “bunu yapabilmek için 20 öneri” tarzındaki atıp tutan kişisel gelişim yazılarını her zaman çok klişe ve birbirinin aynı bulmuşken benzer bir başlık atıyor olmaktan utanç duyuyorum an itibari ile. Yazının devamında yazdıkça daha yaratıcı olurum belki. – lütfen olayım- 

Bu yazı zaman zaman moral bozukluğu yaşayanlara, canı sıkıldığında bu sıkkınlığın içinde kaybolanlara..Yani aslında pek çoğumuza gelsin..Öncelikle de kendime..

Müzik dinleyin, kitap okuyun, arkadaşlarınızla görüşün, sinemaya gidin, dizi izleyin..Tamam bunları artık Ahmet Amca’mız da biliyor, Ayşe Teyze’miz de..

Daha basit, hem de çok basit ama etkisini sinsice(!) fark ettiren öneriler gelsin bu yazıda.

 

Limonlu su için

limonlu su ile ilgili görsel sonucu

Bu zamana kadar limonlu suyu hep sizi tok tutacak ve yağ yakımını hızlandıracak öneriler listesinde gördünüz. C vitamininin direnci artıran etkisi ile suyun metabolizma ve kan hızını artıran etkisi bir araya gelince çok kısa bir sürede bilinciniz açılacak ve o sıkkınlık halinde ilk deliği açmış olacaksınız.

 

Yazın

yazmak ile ilgili görsel sonucu

Canınızı sıkan şeyi bir kağıda yazın..Uzun uzun..Konuşur gibi..Rahat olun onu sizden başka kimse göremez..Yazdıktan sonra da güzelce ufak parçalara ayıracak şekilde yırtın..Bu size kendinizi”hayatınız üzerinde kontrol sahibi olan tek kişinin siz olduğunu” anlatarak hissettirecek.

Daha önce denemediğiniz bir şey deneyin

yeni bir şey dene ile ilgili görsel sonucu

Bu her şey olabilir..Daha önce yemediğiniz bir tatlı, denemediğiniz bir çay, gitmediğiniz bir cafe..tek önemli tarafı “yeni” olması..Beyninizin buna aşina olmaması. Hiç izlemediğiniz bir dizinin oturup ortasından bir bölüm izleyin. Beyniniz yeni bir durumla karşılaştığında onu çözmeye ve anlamaya odaklanacak. Böylece kafanızı taktığınız her ne ise bir süre de olsa geri planda kalacak. Bunu bir rutin haline getirirseniz daha pek çok faydasını da görürsünüz ki başka bir yazıda bunun incelemesini yapacağım 🙂

“Moraliniz Bozuk Olduğunda Yapabileceğiniz Üç Basit Şey” adlı yazımı da “Ufak Dokunuşlarla Kendinize Gelebilirsiniz” şeklinde değiştirmekten memnuniyet duyuyor ve bu tarz başlıklı yazılara tepkimi dile getirmeye devam ediyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s